تبلیغات
سلامت روان بوکان - زمان و چگونگی تربیت کودک

سلامت روان بوکان
 
بیماریهای اعصاب و روان قابل درمان است

[. بازدید کنندگان محترم بوکانی خواهشمند است فرم نظر سنجی سمت چپ صفحه را تکمیل نمایید . پیام اینماه : دوست نوجوانم برای پیشگیری از اعتیاد 1 - کنجکاوی برای مصرف حتی یکبار همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 2 - باور بر مفید بودن همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 3 - 95 درصد افراد معتاد از سیگار شروع کرده اند در نتیجه عدم کشیدن سیگار پشتوانه بسیار قویی محسوب می شود 4 - استرسها یا فشارهای روانی با مصرف مواد مخدر رفع نمیشوند 5 - در هنگام تعارف مواد مهارت گفتن نه قاطعانه چاره ساز است 6 - برای اینکه به مواد مخدر فکر نکنیم لازمست اعتماد به نفس بالایی داشته و با تمامی ( خصوصیات منفی و مثبت ) به خود احترام بگذاریم . ------ آیا میدانید که 50 درصد آمارهای طلاق سال 89 بوکان از تالارها و موبایل آغاز شده بود ؟ بیایید ازین مکان و وسیله خوب ، بجا و صحیح استفاده کنیم و در عین حال که میتوانیم شاد باشیم فساد اخلاقی نیز نداشته باشیم . آیا میدانید که 80 درصد قتلهای سال 90 بوکان از اعتیاد شروع شده بود ؟ بیاید به این بلای خانمان برانداز گرایش نداشته باشیم .با تشكر : روانشناس ارسلان عبداله زاده


 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 آبان 1391 توسط abbo

مهارت فرزند پروری

آیا ازدواج کرده اید ؟ آیا فرزند کوچکتر از 5 سال دارید ؟ یا هنوز مجرد هستید در هر کدام ازین شرایط که باشید لازمست که مطالب زیر را در ادامه مطلب بخوانید تا به این سوالات پاسخ داده شود ؟

1 – از چه سنی باید تربیت کودک را شوع کنیم ؟

2 – روشهای ساده و عملی تربیت کودک کدامها هستند ؟

3 – چه وقت باید کودک را تشویق و چه وقت تنبیه کرد ؟

4 – روشهای ساده و موثر تشویق و تنبیه کدامها هستند ؟

برای اینکه کودکتان کمترین مشکل جسمی روانی و شخصیتی را داشته باشد اقدامات زیر را انجام دهید ؟

الف - حاملگی سالم : مادر باید از آسایش روانی و حمایت و محبت همسر برخوردار باشد و زیر نظر مراکز بهداشتی درمانی  شهر یا روستا محل سکونت خود قرار گیرد و تغذیه مناسب داشته باشد . واکسنهای مربوطه را تزریق کند و داروهای تقویتی را دریافت و مصرف نماید .( کارکنان و پزشک مرکز بهداشتی درمانی برای راهنماییهای موارد بالا کمک رسان می باشند )

ب – زایمان سالم : زایمان باید حتما در بیمارستان ( خصوصا کودک اول ) و یا حداقل مامای دوره دیده رسمی انجام پذیرد .

ج – بدو تولد نوزاد : کودک لازمست در آغوش مادر قرار گیرد و نوازش شود و شیوه شیر دادن صحیح را از مربیان فرا گرفته و به نوزاد شیر بدهد .

د – یک سالگی کودک : هیچ روش تربیتی اعمال نمی شود و تنها نیازهای جسمی و روانی مانند تغذیه به موقع ( برابر خواسته کودک ) – استحمام بموقع – درمان بموقع بیماری کودک – خواب بموقع - محبت ، مهرورزی و دوست داشتن کودک حتی اگر جنسیت کودک باب میل والدین نیست .

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

و –    دو تا 5 سالگی : روشهای تربیتی بسیار ساده بوده و به تدریج شروع شده و با شروع خواسته های کودک به ترتیب زیر اعمال میگردد .

·         -  بعضی از خواسته های کودک مخصوصا آنها که منتطقی تر هستند مستقیما برای وی فراهم میشود .

·         - بعضی از خواسته های کودک مخصوصا آنهایی که برای وی خطرناک بوده و یا غیر منطقی هستند حتی در صورت گریه فراوان برای وی فراهم نمیشود .

·         - بعضی دیگر از خواسته های وی مخوصا آنهایی که شما باید برای آن باید پول خرج کنید لازمست که عمدا یا شکل آن عوض شود ویا با توجه به سن کودک با تاخیر چند روزه ، چند هفته یا چند ماهه برای وی فراهم شود اما قولها نباید دروغین باشد . مثال :

کودک از شما یک اسباب بازی 10000 تومانی می خواهد یا همان لحظه او را راضی به یک اسباب بازی ارزانتر( مثلا 3000 تومان )  کنید و برای او بخرید یا به او قول بدهید که در آینده نزدیک و نه حالا آنرا برایش خواهید خرید ( با توجه به سن او زمان تعیین شود . هر چه کم سن تر مدت زمان کمتر )  البته به قولتان عمل کنید !

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ح – روشهای تشویق و تنبیه : نکته مهم = تعداد تشویقها لازمست 3 برابر تنبیهات باشد

اگر کودکی که لازمست در 4 سالگی به کوچه رفته و در 5 سالگی برای خود دوست پیدا کند وقتی به خانه آمد و کار خوبی یاد گرفته بود مثلا یک بازی یا شعر جدید و یا سلام کردن به این صورت تمامی افراد خانواده او را تشویق کنند : گوش دادن فعال به حرفهای او – تماس چشمی با چشمان او – تشویق کلامی مانند آفرین تو پسر یا دختر گلی هستی یا غیر کلامی مانند نوازش کردن – بوسیدن – کف زدن – در آغوش گرفتن برای اینکه این کار خوب را تکرار کند . اگر رفتار زننده و زشتی یاد گرفته بود تماس چشمی تمامی افراد خانواده قطع شود و به سوی دیگر نگاه کنند – به حرفهای او گوش داده نشود و تشویقهای کلامی و غیر کلامی بالا هرگز برای او بکار برده نشود .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

م – چند نکته مهم و ختم کلام

·         - این روشها برای حداقل 70 درصد کودکان جواب خواهد داد .

·         - فقط برای وقتی که روشهای دیگر جواب ندهد تشویق پولی و آنهم محدود و کم هزینه مثلا ( بدلیل انجام دادن این کار خوب جمعه آینده تو را نیم ساعت به پارک می برم ) بکار برده خواهد شد .

·         - تبیه بدنی بهیچ وجه توصیه نمی شود چون فقط وقتی موثر است که تنبیه کننده حضور دارد و وقتی نیست کودک سعی میکند با کشیدن نقشه از تنبیه کننده انتقام بگیرد .

·         - روش اطاق خلوت و زمان خلوت جزو روشهای پیشرفته تر تنبیهی می باشند و برای کودکان ناسازگارتر بکار برده میشوند .

در تحویل یک کودک سالم از لحاظ جسمی ، روانی و شخصیتی موفق و موید باشید .

.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
Free counters
کد اپلود عکس