تبلیغات
سلامت روان بوکان - چند توصیه در مورد پیشگیری از اعتیاد برای والدینی که نگران معتاد شدن فرزند نوجوانشان هستند

سلامت روان بوکان
 
بیماریهای اعصاب و روان قابل درمان است

[. بازدید کنندگان محترم بوکانی خواهشمند است فرم نظر سنجی سمت چپ صفحه را تکمیل نمایید . پیام اینماه : دوست نوجوانم برای پیشگیری از اعتیاد 1 - کنجکاوی برای مصرف حتی یکبار همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 2 - باور بر مفید بودن همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 3 - 95 درصد افراد معتاد از سیگار شروع کرده اند در نتیجه عدم کشیدن سیگار پشتوانه بسیار قویی محسوب می شود 4 - استرسها یا فشارهای روانی با مصرف مواد مخدر رفع نمیشوند 5 - در هنگام تعارف مواد مهارت گفتن نه قاطعانه چاره ساز است 6 - برای اینکه به مواد مخدر فکر نکنیم لازمست اعتماد به نفس بالایی داشته و با تمامی ( خصوصیات منفی و مثبت ) به خود احترام بگذاریم . ------ آیا میدانید که 50 درصد آمارهای طلاق سال 89 بوکان از تالارها و موبایل آغاز شده بود ؟ بیایید ازین مکان و وسیله خوب ، بجا و صحیح استفاده کنیم و در عین حال که میتوانیم شاد باشیم فساد اخلاقی نیز نداشته باشیم . آیا میدانید که 80 درصد قتلهای سال 90 بوکان از اعتیاد شروع شده بود ؟ بیاید به این بلای خانمان برانداز گرایش نداشته باشیم .با تشكر : روانشناس ارسلان عبداله زاده


 

 


1 – فرزند شما نباید هیچ زمانی فکر کند که شما او را دوست ندارید . اکثر کسانی معتاد می شوند کمبود عاطفی دارند .

2 – هر روز 15 دقیقه با فرزند نوجوان خود حرف بزنید . موضوع چه باشد اهمیت ندارد ، مهم اینست که اگر او یکی از روزها با روزهای قبل تفاوت داشت زود بفهمید و دلیل آنرا جویا شوید و در جهت رفع مشکل اقدام کنید . بهتر است بدانید در شهرستان بوکان والدینی که فرزند معتاد داشتند بطور میانگین بعد از 5 سال فهمیدند که فرزند آنان معتاد است در حالیکه اگر رابطه کلامی دائمی با او داشتند همان روز اول می فهمیدند و از فاجعه جلوگیری می کردند .

3 – هر روز فرزند نوجوان خود را در خانه تحت فشار قرار ندهید که کجا بودی ؟ چکار میکنی ؟ و ..... اما یادتان باشد که استقلال نوجوانان طبق اصول روانشناسی نسبی است نه مطلق و شما میتوانید هر 3 ماه یکبار بصورت مخفیانه در بیرون بطور مثال  در راه مدرسه او را دنبال کنید و اگر کار غیر منطقی انجام داد از او با موبایل و یا هر وسیله دم دست  فیلم و عکس تهیه کنید و بعد از نیم ساعت پس از ورود به خانه و نه جلوی جمع دوستان و در بیرون ، از و بپرسید که در بیرون رفتار غیر منطقی ازو سر زده یا خیر اگر صادقانه جواب داد این رفتار او را تشویق کنید و اگر انکار کرد مدارک را به او نشان دهید اگر گفت من دیگر بزرگ شده ام قاطعانه به او خاطر نشان سازید که استقلال وی نسبی است نه مطلق و شما حق دارید هر چند وقت یکبار رفتارهای او را کنتر ل کنید .   

4 – اگر مطمئن هستید که فرزند شما سیگار نمی کشد تا اندازه 70 درصد او در خطر اعتیاد قرار ندارد چون با تحقیقاتی که انجام شده معلوم گشته که 95 درصد معتادین از سیگار شروع کرد ه اند .

5 – خودتان برای او الگوی خوبی باشید . دروغ نگویید . سیگار نکشید . مشروبات الکلی که جزو مواد اعتیاد آور قوی هستند مصرف نکنید .

6 – اگر او در خانه نیست جواب این سه سوال را باید بدانید . الف – کجاست    ب – با چه کسی است    ج – چکار می کند اگر جواب آنرا نمی دانید برای پیدا کردن جواب اقدام نمایید .


و اما دوستان فرزند نوجوانتان

1 – اسم و فامیل دوست فرزندتان را لازمست بدانید .

2 – حداقل یکبار حتی تلفنی با والدین دوست فرزندتان بصورت کلامی آشنا شوید .

3 – هر چند وقت یکبار با دوست اوخوش و بشی داشته باشید .

4 – حداقل یکبار از فرزند نوجوانتان بخواهید دوستش را برای ناهار یا شام دعوت کرده و با او بیشتر آشنا شوید .

5 – اگر فرد دوست شده با فرزندتان برای دوستی او مناسب نیست با دلیل و مدرک به اوثابت کنید اما  حرف زدن مکرر بدون مدرک وضعیت را بدتر خواهد کرد .

6 – یادتان نرود که هم شما و هم فرزندتان در انتخاب دوست وی حق دارید دخالت داشته باشید و این جریان نباید یکطرفه باشد .


موفق باشید
برچسب ها: والدین، پیشگیری از اعتیاد، فرزند نوجوان،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
Free counters
کد اپلود عکس