تبلیغات
سلامت روان بوکان - راهکارهای مقابله با فشارهای گروه همسالان از جمله مسخره کردن

سلامت روان بوکان
 
بیماریهای اعصاب و روان قابل درمان است

[. بازدید کنندگان محترم بوکانی خواهشمند است فرم نظر سنجی سمت چپ صفحه را تکمیل نمایید . پیام اینماه : دوست نوجوانم برای پیشگیری از اعتیاد 1 - کنجکاوی برای مصرف حتی یکبار همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 2 - باور بر مفید بودن همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 3 - 95 درصد افراد معتاد از سیگار شروع کرده اند در نتیجه عدم کشیدن سیگار پشتوانه بسیار قویی محسوب می شود 4 - استرسها یا فشارهای روانی با مصرف مواد مخدر رفع نمیشوند 5 - در هنگام تعارف مواد مهارت گفتن نه قاطعانه چاره ساز است 6 - برای اینکه به مواد مخدر فکر نکنیم لازمست اعتماد به نفس بالایی داشته و با تمامی ( خصوصیات منفی و مثبت ) به خود احترام بگذاریم . ------ آیا میدانید که 50 درصد آمارهای طلاق سال 89 بوکان از تالارها و موبایل آغاز شده بود ؟ بیایید ازین مکان و وسیله خوب ، بجا و صحیح استفاده کنیم و در عین حال که میتوانیم شاد باشیم فساد اخلاقی نیز نداشته باشیم . آیا میدانید که 80 درصد قتلهای سال 90 بوکان از اعتیاد شروع شده بود ؟ بیاید به این بلای خانمان برانداز گرایش نداشته باشیم .با تشكر : روانشناس ارسلان عبداله زاده


 

در پاسخ به یک دوست نوجوان :

1 – طبق اصول روانشانسی مسخره کنندگان دچار مشکلات شخصیتی و روانی هستند و نه مسخره شوندگان و آنان در جامعه آینده نه انسان موفقی خواهند شد و نه جایگاه احترام آمیز بالایی خواهند داشت مگر اینکه رفتار خود را تغییر دهند . توانائیهایی خود را دست کم نگیرید و آنرا نشان دهید . یکی از مشکلات اینست که شما هنوز استعدادها و تواناییهای خود را ظاهر نساخته اید .

2 – مادرتان کار درستی انجام داده ، عوض کردن مدرسه مثل خوردن استامینوفن برای سردرد مزمن و ادامه دار است و بعد از چند روز در مدرسه جدید دردسرها دوباره شروع می شود چون شما مهارت کافی برای دوست یابی و حفظ دوستان صمیمی را بطور کامل پیدا ننموده اید . برای اینکار به اصول زیر توجه نمایید .

الف – همیشه ظاهر مرتب داشته باشید . این بدان معنی نیست که لباسهای گران بها به تن داشته باشید . 

ب – با لبخند و بصورت احترام آمیز با دیگران  ارتباط برقرار نمایید حتی با مسخره کنندگان .

ج – در کارهای گروهی مدرسه و گروه همسالان کاری را بعهده بگیرید مخصوصا کاری  که از عهده آن برمی آیید و خوب بلدید ، حتی سعی کنید رهبری چند نفر را که این کار را بلد نیستند به عهده بگیرید .

د – وقتی با یک نفر در حال صحبت کردن هستید سعی کنید صحبتتان را خوب شروع ، خوب ادامه داده و در نهایت با احترام و خداحافظی به پایان برسانید . وقتی طرف مقابل در حال حرف زدن است صحبتهای اورا قطع نکنید و با تماس چشمی و گوشی فعال به صحبتهای او گوش فرا دهید .

3 – مخصوصا در خانه و بویژه در بیرون خانه برخی مسئولیتها را عهده دار شوید ( بطور مثال گرفتن نوبت ویزیت دکتر برای یکی از اعضای خانواده  ، خرید میوه  و کارهای مشابه آن) . اگر چند بار اشتباه کردید نا امید نشوید و سعی کنید دوباره آنرا بصورت تصحیح شده انجام دهید . در این فعالیت خانواده باید نقش تشویق کننده داشته و از شما حتی موقعی که اشتباه می کنید حمایت کنند . همچنین افراد خانواده در برخی مسائل زندگی لازمست از شما نظرخواهی نمایند و اگر پیشنهاد شما خوب بود آنرا انجام دهند اما اگر پیشنهاد شما دارای اشکال بود و قبول نکردن نا امید نشوید و باز هم پیشنهاداتی دیگری مطرح نمایید . امیدوارم والدین شما این متن را مطالعه نمایند  .

4 – آفرین که گفتی در منزل یا مشغول درس خواندن هستم یا پشت کامپیوترو این نشان می دهد که حداقل بین درس و کامپیوتر حالت تعادل ایجاد کردی که البته اولویت اول با درس است و نه کامپیوتر . اما نگفتی در بیرون هم دوستان صمیمی داری یا نه و برای فعایتهای دوستانه و اجتماعی  مانند ورزش و هنر و ... وقت میگذاری یا نه . این موضوع وسایر موضوعات بالا اگر در برنامه تو قرار گیرند باعث بالا رفتن اعتماد به نفس تو خواهند شد و بهتر می توانی با مشکلات کنار آیی و تعداد زیادی از آنها را حل نمایی .

5 – در پایان گفتی سوالات درسی را بلدی اما خجالت میکشی خود را مطرح کنی مثلا بدلیل اینکه همکلاسیها تو را مسخره کنند : اولا این کار آسانی نیست که افراد جلوی چشم چند نفر مطلب ارائه کنند و به تمرین و مهارت نیاز دارند و حتما چند دفعه  خود من نیز در حرفها اشتباه کرده و مورد خنده حتی دانش آموزان قرار گرفته اما اشتباهات خود را تصحیح کرده و ادامه داده و اکنون به گفته دیگران فرد موفقی در این زمینه هستم . دوماً سعی کن در خانه مطلبی که میخواهی در سر کلاس  ارائه دهی برای چند صندلی خالی با صدای بلند در یک اطاق خلوت انجام دهی و اشتباهات خود را تصحیح کرده و بعد آنرا در سر کلاس ارائه نمایی این موضوع می تواند برای حل مشکل کار ساز باشد .

برای راهنمایی بیشتر میتوانی از مشاور مدرسه و در مرحله بعد اگر مشکل حل نشد میتوانی در وقت اداری به مرکز مشاوره آموزش و پرورش بوکان واقع در روبروری درب ورودی استادیوم فوتبال و استخر شنای مقبل هنر پژوه مراجعه نمایی در آنجا دوستان روانشناس با تجربه من می توانند به شما کمکهای خوبی ارائه نمایند .  

.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
Free counters
کد اپلود عکس