تبلیغات
سلامت روان بوکان - ارتقاء ارتباط والدین با فرزندان

سلامت روان بوکان
 
بیماریهای اعصاب و روان قابل درمان است

[. بازدید کنندگان محترم بوکانی خواهشمند است فرم نظر سنجی سمت چپ صفحه را تکمیل نمایید . پیام اینماه : دوست نوجوانم برای پیشگیری از اعتیاد 1 - کنجکاوی برای مصرف حتی یکبار همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 2 - باور بر مفید بودن همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 3 - 95 درصد افراد معتاد از سیگار شروع کرده اند در نتیجه عدم کشیدن سیگار پشتوانه بسیار قویی محسوب می شود 4 - استرسها یا فشارهای روانی با مصرف مواد مخدر رفع نمیشوند 5 - در هنگام تعارف مواد مهارت گفتن نه قاطعانه چاره ساز است 6 - برای اینکه به مواد مخدر فکر نکنیم لازمست اعتماد به نفس بالایی داشته و با تمامی ( خصوصیات منفی و مثبت ) به خود احترام بگذاریم . ------ آیا میدانید که 50 درصد آمارهای طلاق سال 89 بوکان از تالارها و موبایل آغاز شده بود ؟ بیایید ازین مکان و وسیله خوب ، بجا و صحیح استفاده کنیم و در عین حال که میتوانیم شاد باشیم فساد اخلاقی نیز نداشته باشیم . آیا میدانید که 80 درصد قتلهای سال 90 بوکان از اعتیاد شروع شده بود ؟ بیاید به این بلای خانمان برانداز گرایش نداشته باشیم .با تشكر : روانشناس ارسلان عبداله زاده


 
نوشته شده در تاریخ شنبه 6 آبان 1391 توسط abbo

روابط خود را با كودكانمان ارتقاء بخشیم          

 

 

مهارت ارتقاء ارتباط والدین با فرزندان


اکنون یکی از بحث های اساسی که مطرح میباشد روشهایی است که بوسیله آن بتوان روابط بین والدین با فرزندان را از همان اوایل کودکی ارتقاء داد تا بوسیله آن از بروز مشکلات جدی تر در دوران توجوانی تا حد زیادی جلوگیری بعمل آورد . مطالب زیر مطالعه و آنرا را در مورد کودکان زیر 6 سال و دبستانی بکار ببندید و نتایج آنرا در طولانی مدت مثلا پس از یکسال ارزیابی کنید البته شاید این توصییه ها در مورد حدود حداکثر 20 %  کودکان که اساسا سخت کنترل هستند با دشواری و صبر بسیار بیشتر همراه باشد اما در مورد 80 % بقیه با آسانی بیشتری همراه خواهد بود . یادآور می شود که مسایل تربیتی کودک از این موضوع بسیار گسترده تر و این فقط قسمت از راه خواهد بود .


ð - شاید یکی از بزرگترین مشکلات بچه ها و حتی بزرگترها پیدا کردن کسی است که به درد دلهای آنان گوش دهد برای اینکه بچه مشکلات خود را با شما والدین عزیز در میان بگذارند به ترتیب زیر عمل کنید .

1 – در موقعی که بچه ها با شما صحبت می کنند تلفن ، تلویزیون ، موبایل و ... را حداقل برای چند لحظه رها کنید و با روی خوش با فرزندتان تماس چشمی و گوشی برقرار کنید .

2 – بعضی از بچه نیاز به این دارند که برای شروع صحبت از آنان دعوت شود .

 3- بچه ها برای بیان خواسته ها و مشکلاتشان نسبت به بزرگترها نیاز به زمان بیشتری دارند بنابراین برای گوش کردن به حرفهای آنان صبر بیشتری داشته باشید .

4 – به نشانه های غیر کلامی آنان نیز توجه کنید مانند اخم کردن در هنگام نارضایتی ، مشت کردن دستها در هنگام عصبانیت و ناخن جویدن در هنگام نگرانی در مورد چیزی .

5 – برای اینکه بچه ها بتوانند با پدر و مادر به ارتباط ادامه دهند از سوالهای که جواب آنها یک کلمه است مانند بلی یا خیر ، تا آنجایی که امکان دارد خودداری کنید .

6 – خودتان را جای او فرض کنید و با حرکات مناسب  نشان دهید که احساس مشکل میکنیدبا اینکار نشان می دهید که با او در این مشکل همدل هستید .

ð - در مواقعی که فرزندان مشکلاتی را در خانه مطرح می کنند و یا با رفتارغیر عادی شان به ما میگویند که برایشان مشکلی پیش آمده است ، علاوه بر نشان دادن توجه برای حل مشکل به ترتیب زیر عمل کنید .

1 – مشکل را ریشه یابی کنید .

2 – افرادی  که می توانند در حل مشکل کمک کنند را شناسایی کنید .

3 – همه افراد برای حل مشکل راه حل ارائه دهند .

4 – بهترین راه حل و در عین حال آسانترین و ارزانترین را انتخاب کنید .

5 – در پایان کار ببینید مشکل حل شده است یا نه .


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


*  - چگونه میتوان بدون خرج کردن پول زیاد و یا داشتن ماشین و امکانات اوقات خوشی را برای فرزندان فراهم کرد .

1 – برای صرف غذا همگی دور هم جمع شوید و در حین غذا خوردن مطالبی را برای خنداندن فرزندان ارائه دهید .

2 –بچه ها را در بعضی کارهای خانه مانند مرتب کردن و نظافت خانه ، پختن غذا و کیک و شستن ماشین شریک کنید و اجازه دهید به شما کمک کنند .

3 – زمانی را برای صحبت کردن در مورد مسائلی که مورد علاقه فرزندان است در نظر بگیرید . گاهی درتکالیف و برنامه های درسی کودکتان کمک رسان باشید . 

4 – از برنامه های که همه ی افراد خانواده به آن علاقه دارند حداکثر استفاده را ببریم و دور هم جمع شویم . مانند نگاه کردن به یک مسابقه و یا سریال تلویزیونی .

5 – خاطرات خوب کودکی خودمان را برای آنان تعریف کنید .

                                                

ð -  نبودن قانون در خانه باعث احساس ناامنی در بچه ها می شود .لازمست که کودک  محدودیتهایی را بپذیرد و در هنگامی که چیزهایی را می خواهد ولی بدست نمی آورد نارضایتی خود را کنترل کند . برای رسیدن به این هدف به ترتیب زیر عمل کنید .

1 – قوانین با حضور همه افراد خانواده از جمله خود کودک و پرسیدن نظر او تصویب شود .

2 – تعداد قوانین محدود کننده کودک کم باشد .

3 – قوانین عادلانه باشند مثلا فقط برای آن کودک بکار برده نشود بلکه برای سایر کودکان خانه نیز بکار برده شود .

4 – قوانین آسان باشد مثلا برای یک کودک 3 ساله ساکت نشستن برای مدت طولانی کار بسیار سختی است .

5 – قوانین واضح باشند مثلا بجای اینکه به کودک بگوییم << فرد مرتبی باش بگوییم اطاقت را مرتب کن . لباسهایت را آویزان کن >> .    

6 – پدر و مادر در اجرای شیوه های اجرای قوانین هم نظر باشند . خود نیز به این قوانین عمل کنند . در زمانهای مختلف یک جور عمل کنند .


* - وقتی فردی مورد احترام واقع نشود د چار افسردگی ، دلسردی ، اضطراب ، خود کم بینی ، اعتماد به نفس پایین و رفتارهای اذیت کننده و پرخاشگرانه می شود . برای اینکه کودکانمان از این نوع مشکلات نداشته باشند به اینگونه با آنان رفتار کنیم .


1 – وقتی کودکمان می خواهد یک کار جدید انجام دهد به او اعتماد کنیم .

2 – اجازه بدهیم کودک مان حرفش را بزند و مرتب حرف او را قطع نکنیم .

3 – اجازه بدهیم اشتباه کند .

4 – اجازه بدهیم در بعضی مواقع با ما موافق نباشد .

5 – به نظرات کودکمان احترام بگذاریم و از نظرهای او در مورد مسائل پیش آمده جویا شویم .

6 – او را با هیچ کس دیگر مقایسه نکنیم .برچسب ها: ارتباط والدین با فرزندان، مهارت فرزند پروری،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
Free counters
کد اپلود عکس