تبلیغات
سلامت روان بوکان - آیا اضطراب همان استرس است؟

سلامت روان بوکان
 
بیماریهای اعصاب و روان قابل درمان است

[. بازدید کنندگان محترم بوکانی خواهشمند است فرم نظر سنجی سمت چپ صفحه را تکمیل نمایید . پیام اینماه : دوست نوجوانم برای پیشگیری از اعتیاد 1 - کنجکاوی برای مصرف حتی یکبار همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 2 - باور بر مفید بودن همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 3 - 95 درصد افراد معتاد از سیگار شروع کرده اند در نتیجه عدم کشیدن سیگار پشتوانه بسیار قویی محسوب می شود 4 - استرسها یا فشارهای روانی با مصرف مواد مخدر رفع نمیشوند 5 - در هنگام تعارف مواد مهارت گفتن نه قاطعانه چاره ساز است 6 - برای اینکه به مواد مخدر فکر نکنیم لازمست اعتماد به نفس بالایی داشته و با تمامی ( خصوصیات منفی و مثبت ) به خود احترام بگذاریم . ------ آیا میدانید که 50 درصد آمارهای طلاق سال 89 بوکان از تالارها و موبایل آغاز شده بود ؟ بیایید ازین مکان و وسیله خوب ، بجا و صحیح استفاده کنیم و در عین حال که میتوانیم شاد باشیم فساد اخلاقی نیز نداشته باشیم . آیا میدانید که 80 درصد قتلهای سال 90 بوکان از اعتیاد شروع شده بود ؟ بیاید به این بلای خانمان برانداز گرایش نداشته باشیم .با تشكر : روانشناس ارسلان عبداله زاده


 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 2 اسفند 1389 توسط abbo

اضطراب چیست ؟ ادامه مطلب را بخوانید

اضطراب و علایم آن


شاید هنوز هم در بین گفتگوهای عادی مردم بین اضطراب و استرس فاصله ای احساس نشود این در حالیست كه استرس تحت عنوان فشار روانی مطرح میشود كه اگر خوب مدیریت نشود و مشكل غیر قابل حل احساس شود احتمال دارد بصورت اضطراب و علایم آن ظاهر شود . اضطراب در اصل خود یك عامل مثبت و خدا دادی محسوب شده و بطور مثال اگر ما برای داشتن كنكور در صبح روزبعد  با خیال راحت و بدون كوچكترین دلشوره برای زود بیدار شدن بخواب برویم شاید یكی از آنهایی باشیم كه پشت در مانده و التماس كنیم كه به ما اجازه ورود به جلسه امتحان را بدهند اما اضطراب گاهی میتواند بصورت بیماری ظاهر شده كه دارای شرایط زمانی ، هیجانی و جسمی زیر است :


الف – علامت اصلی اضطراب ، داشتن دلهره ، دلشوره و ترس بدون دلیل و بیقراری می باشد .


ب – علامت اصلی ذكر شده در بالا میتواند با علایم جسمی زیر همراه شود

1 – داشتن تپش قلب

2 – احساس خفگی و ترس از مردن

3 – لرزش دست و پا و عرق سرد

4 – خشكی دهان و رنگ پریدگی

5 – سر درد و كمر درد

6 – احساس خستگی مفرط


ج – این علایم لازمست كه بمدت یكهفته دوام داشته باشد تا شخص بعنوان بیماری اضطرابی تحت درمان قرار گیرد .


انواع اختلالات اضطرابی

1 - اختلال اضطرابی منتشر : كه بمدت 6 ماه شخص در اكثر مواقع در حالت دلشوره و نگرانی بسر می برد.

2 – اختلال اضطرابی حاد پانیك :  كه با علایم جسمی ذكر شده در بالا همراه و بصورت حمله ای ظاهر شده و لازمست این علایم تا 30 دقیقه دوام داشته و در عرض یكهفته چندین بار این حملات تكرار شود.

3 – فوبی یا ترسهای غیر منطقی : دارای انواع متعدد از جمله فوبی اجتماعی – ترس از ارتفاع – ترس از سوار شدن هواپیما و قطار – ترس از ماندن در مكانهای بسته و .  .   .  كه همگی با علایم اضطرابی ذكر شده در بالا همراه هستند .

4 – اختلال اظطرابی وسواسی جبری : دارای دو شكل كلی می باشد

الف – عملی مانند دو شكل شایع شستشو و چك كردن مثلا شیر گاز یا قفل در ماشین به تعداد دفعات زیاد

ب – فكری كه با نشخوار و اشتغال ذهنی مزاحم همراه و فكری مزاحم مرتبا در ذهن به دفعات بسیار زیاد تكرار و شخص از بیرون راندن آن ناتوان است . این مورد نیز با علایم اظطراب همراه است منتهی در وسواس عملی این علایم به تدریج كاهش می آبند اما در وسواس فكری به تریج علایم اضطراب افزایش و دارای آشفتگی بیشتر فرد بیمار می باشد .

5 – اختلال اظطرابی پس از حادثه ( PTSD ) : كه معمولا پس از تصادف و یا فوت نزدیكان ، آتش سوزی ، سربازان حاضر در جنگ و غیره صحنه های وحشتناك مشاهده شده در ذهن شخص مرتبا تكرار و شاید سالها دوام داشته باشد كه اگر از یكماه بیشتر طول بكشد لازمست درمان شود . لازم به ذكر است كه این اختلال نیز با علایم اضطراب همراه می باشد .

سه  نكته مهم :

1 – امكان زیاد وجود دارد كه در شخص بیمار علایم افسردگی و اضطراب با هم وجود داشته باشد .

2 – بهترین عامل برای درمان بیماریهای روانی قبول بیماری توسط شخص بیمار ، مراجعه داوطلبانه به روانشناس یا روانپزشك یا هر دو در صورت لزوم و همكاری كامل با آنان در طی مدت درمان می باشد .

3 – داروهای بیماریهای روانی دارای یكسری عوارض خفیف و شدید هستند كه علایم خفیف بتدریج رفع شده و جای نگرانی نیست اما برای عوارض شدید لازمست كه فرد بیمار یا اطرافیان وی فورا آنرا به اطلاع روانپزشك مربوطه برسانند.


 

.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
Free counters
کد اپلود عکس