تبلیغات
سلامت روان بوکان - خودكشی و فرا خودكشی

سلامت روان بوکان
 
بیماریهای اعصاب و روان قابل درمان است

[. بازدید کنندگان محترم بوکانی خواهشمند است فرم نظر سنجی سمت چپ صفحه را تکمیل نمایید . پیام اینماه : دوست نوجوانم برای پیشگیری از اعتیاد 1 - کنجکاوی برای مصرف حتی یکبار همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 2 - باور بر مفید بودن همه ی انواع مواد مخدر ممنوع است 3 - 95 درصد افراد معتاد از سیگار شروع کرده اند در نتیجه عدم کشیدن سیگار پشتوانه بسیار قویی محسوب می شود 4 - استرسها یا فشارهای روانی با مصرف مواد مخدر رفع نمیشوند 5 - در هنگام تعارف مواد مهارت گفتن نه قاطعانه چاره ساز است 6 - برای اینکه به مواد مخدر فکر نکنیم لازمست اعتماد به نفس بالایی داشته و با تمامی ( خصوصیات منفی و مثبت ) به خود احترام بگذاریم . ------ آیا میدانید که 50 درصد آمارهای طلاق سال 89 بوکان از تالارها و موبایل آغاز شده بود ؟ بیایید ازین مکان و وسیله خوب ، بجا و صحیح استفاده کنیم و در عین حال که میتوانیم شاد باشیم فساد اخلاقی نیز نداشته باشیم . آیا میدانید که 80 درصد قتلهای سال 90 بوکان از اعتیاد شروع شده بود ؟ بیاید به این بلای خانمان برانداز گرایش نداشته باشیم .با تشكر : روانشناس ارسلان عبداله زاده


 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 اسفند 1389 توسط abbo

آیا خودكشی دارای علایم مشخص است؟ ادامه مطلب را بخوانید

خودکشی ( Suicide)                                                            

مقدمه

میزان اقدام به خودکشی یکی از شاخصهای مهم بهداشتی مورد نظر سازمان بهداشت جهانی برای همه کشورهای عضو این سازمان می باشد . اهمیت این موضوع وقتی مشخص می شود که این شاخص جزو معدود شاخصهایی است که در کشورهای صنعتی و توسعه یافته هم که از شاخصهای بهداشتی خوب و قابل قبولی برخوردارند ، روند صعودی را می پیماید . اقدام به خودکشی مشکلات زیادی را به دوش خانواده ها ، سازمانها و نهادهای ذیربط و در نهایت دولت تحمیل می کند بدین منظور در ادامه بطور خلاصه موضوع اقدام به خودکشی را مورد بحث قرار میدهیم . 

تبیین واژه ها

قبل از اینکه  موضوع خوکشی مورد بحث قرار گیرد لازمست که چند واژه بطور مختصر روشن سازی شوند

1 اقدام به خودکشی : وقتی در آمارها واژه اقدام به خودکشی  مورد استفاده قرار میگیرد این بدان معنی نیست که اقدام همه این افراد منتهی به مرگ شده است احتمال اینکه تعداد بسیار زیادی ازین افراد نجات یافته اند مطرح می باشد .

2 پیرا خودکشی : این واژه حکایت ازین دارد که افراد به منظور مرگ اقدام به خودکشی نمی کنند و اهدافی غیر از مرگ مطرح می باشد اما شیوه کار مشابه خودکشی می باشد .

3 تعریف خودکشی : فکری است که ممکن است به ذهن هر فردی در جامعه وارد شود و کسی در برابر این جریان مصونیت ندارد و در اکثر موارد خودکشی یک عمل جهت یافته بحرانی است که با یک وضعیت حاد و ناگهانی در زندگی شخص ظاهر میگردد .  

افراد در معرض خطر خودکشی

v      کسانیکه دچار فشارهای روانی حاد بزرگ مانند ورشکستگی طلاق و جدایی ، مردود شدن در کنکور و . . . شده اند

v      فشارهای روانی کوچک و مستمر که شخص به حل آنها اقدام نمی کند و در نهایت منجر به بوجود آمدن یک فشار روانی بزرگ پس از مدتی میشود : مانند ساده انگاری بیماری افراد خانواده مشکلات متعدد کوچک فرزندان در مدرسه و جامعه

v      آشنا نبودن به  مهارتهای زندگی از قبیل یاد گرفتن مهارت نحوه ارتباط برقرار کردن با افراد جامعه مهارت شیوه برخورد با مسایل زندگی و حل آنها مهارت مقابله و کنترل فشارهای روانی زندگی یا همان استرسها

v      طرد شدن از خانواده مدرسه و در نهایت جامعه

v      پیدا نکردن یک فرد قابل اعتماد برای درد دل کردن

v      پایین بودن اعتماد به نفس و عزت نفس ( احترام به خود ) کسانی که از ظاهر خود ناراضیند 

v      بیماران روانی با تشخیص افسردگی  ( حدود 15 الی 25 % ) وسواس (حدود  10 % ) شدید روانی ( حدود 10 الی 15 % )

v     بیماران جسمی صعب العلاج و لاعلاج مانند سرطان ، ایدز و . . .

راههای تشخیص افراد در معرض خطر

v      افرادیکه بصورت جدی و یا حتی شوخی موضوع اقدام به خودکشی را در نزد اطرافیان مطرح مینمایند

v      افرادیکه که مدت زیادی غمگین و گوشه گیر بوده ولی در یک روز مشخص خلق وی تغییر کرده و بسیار گرم و صمیمی میشود .

v      افرادیکه بدون جهت خاصی از اطرافیان خداحافظی می کنند و حلالیت می طلبند .

v      پیدا شدن وسایل خودکشی مانند طناب بطری سم داروهای غیر معمول به تعداد زیاد و . . . در محل زندگی شخصی فرد مانند اطاق خواب وی  


مسایل قابل بحث در مورد خودکشی

الف نباید اینگونه انگاشت که فقط افرادی که دچار اختلالات روانی و عصبی هستند اقدام به خودکشی میکنند بلکه آمارها نشان میدهد که 70 % کسانی که اقدام به خودکشی کرده اند کسانی هستند که در اثر یک فشار روانی و تصمیم ناگهانی این اقدام را انجام داده اند . براساس نظریه شناختی وقتی یک سری از حوادث منفی مانند مرگ بستگان - طلاق و جدایی که گاها از کنترل فرد خارجند در زندگی وی روی می دهد احتمال اقدام به خودکشی بیشتر می شود .

ب در برخی از جوامع مانند جوامع اسلامی و غربی خودکشی یک امر ناپسند انگاشته شده و در جهت عکس آن تبلیغ میشود،  اما در برخی از جوامع متاسفانه این امر یک امر آفتخار امیز تلقی شده و برای آن تبلیغ میشود .

ج میزان اقدام به خودکشی در شهرستان بوکان روند افزایشی داشته و این امر یک هشدار برای تمامی مسئولان ذیربط شهرستان جهت چاره اندیشی برای اینکه روند آن از افزایشی به کاهشی تبدیل شود ، می باشد .

د- تهیه گزارش و خبر رسانه های جمعی در مورد افرادیکه اقدام به خودکشی منجر به مرگ داشته اند باعث تحریک برخی افراد مستعد دیگر شده و معمولا بعد از سه روز آمارها افزایش می یابد .

بررسیهای آماری اقدام به خودکشی در چند سال اخیر شهرستان بوکان

 -  میزان اقدام به خودکشی در زنان بیشتر از مردان ، ولی میزان مرگ در اثر اقدام به خودکشی در مردان بیشتر بوده است این بدان دلیل است که مردان معمولا از روشهایی استفاده می کنند که احتمال مرگ در آن بیشتر است .

- از لحاظ سواد بیشترین اقدام به خودکشی در  سطح سواد راهنمایی و دبیرستان و کمترین در سطح دانشگاه و بیسواد رخ داده است  .

- افراد مجرد تقریبا دو برابر بیشتر از افراد متاهل اقدام به خودکشی کرده اند .

- از لحاظ وسایل ، بیشترین مورد  استفاده از دارو ، در رتبه های بعدی سم و مواد شوینده قرار دارند .خوشبختانه از روشهای خودسوزی و حلق آویز که معمولا منجر به مرگ میشود خیلی کمتر از سایر روشهای ذکر شده در فوق استفاده شده است . البته لازم به ذکر است که گاهی بهبود بیمارانی که از دارو ، سم و مواد شوینده استفاده نموده اند نیز در اثر عواملی مانند دیر رساندن به مراکز درمانی دچار مشکل و نهایتا منجر به مرگ فرد گردیده است .

- افراد ساکن در مناطق شهری تقریبا چهار برابر بیشتر از افراد ساکن در مناطق روستایی اقدام به خودکشی نموده اند .

- بیشتر اقدام به خودکشیها در سنین 24 15 سال رخ داده است .

نتیجه گیری

 هرچند بحث اقدام به خود کشی میتواند  بسیار مفصلتر ازین ارائه شود اما با توجه به محدودیت مجله و حوصله خواننده  تنها هدف این مقاله جلب توجه مردم شریف شهرستان به این نکته می باشد ، همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد فکر اقدام به خودکشی میتواند به ذهن هر کسی خطور کند اما اینجانب به عنوان کارشناس بهداشت روان مرکز بهداشت بوکان تقاضا دارم پس از شکل گرفتن فکر اقدام به خودکشی در ذهن مراجعه به مراکز مشاوره روانشناسی دارای مجوز که در سطح شهرستان موجود است اولین اقدام مورد انتظار می باشد . همچنین خاطر نشان می سازم که روانشناسان و روانپزشکان امین ترین افراد برای محرمانه نگه داشتن اسرار مراجعه کنندگان هستند و هر فردی با خیال آسوده میتواند تمامی مشکلات خودرا با آنان مطرح نموده و از آنان شیوه حل مشکل خودرا دریافت دارد           

.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
Free counters
کد اپلود عکس